BIG DATA BAŞARILI MÜŞTERİ TAKİBİNİN ANAHTARI MI?


BD’li internet tanışma sitesi OKCupid kurucularından Christian Rudder, ‘Yemeğe çıkacağınız kişinin uzun süreli birliktelik yaşayabileceğiniz biri olup olmadığını anlamak için ona üç soru sorun’ diyor:


-Korku filmlerini sever misin?


-Başka bir ülkeye yalnız seyahat ettin mi?


-Herşeyi bırakıp bir teknede yaşamak ne güzel olurdu değil mi?


Neden bu soruları soruyoruz? Çünkü ileride romantik ilişki yaşayacak çiftlerin üzerinde en çok anlaştıkları sorular bunlardır.

Rudder bunu, OKCupid sitesinde ilişkiye başlayan müşteriler hakkındaki büyük miktarda veriyi takip ederek ortaya çıkardı. OKCupid gibi tanışma siteleri Match.com (2011 yılında OKCupid’i 50 milyon dolara satın almıştı), eHarmony ve diğer birçoğu, müşterilerinin kayıt oldukları sırada sorulara cevap vermelerini sağlayarak büyük miktarda veri işletmeleri takip etmek için biriktiriyorlar.

Bazı ajanslar 400’e varan sayıda soru soruyor, ve cevaplar büyük veri depolarına gönderiliyor. Match.com, müşterileri hakkında 70 terabit yani 70.000 gigabit veriye sahip olduğunu söylüyor. Büyük veri analizi araçlarını, bu bilgi depoları üzerinde kullanmak, ajansların müşterilerine daha iyi hizmet vermelerini sağlıyor. Ve daha fazla tatmin olmuş müşteriler daha çok kar anlamına geliyor.


ABD’de internat tanışma sitelerinin ciroları toplamı 2 milyar dolara yaklaşıyor. Her 10 Amerikalıdan yaklaşık 1’i bu siteleri denemiş vaziyette. Mobil uygulamaları kullanarak tanışma hizmetleri pazarı özellikle güçlü bir alan ve Juniper Araştırma şirketine göre bu alandaki toplam cironun 2011’de 1 milyar dolardan 2016’da 2.3 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.


Fakat burada bir problem var: insanlar yalan söylerler.


Kendilerini daha iyi göstermek için müşterilerin sağladıkları bilgiler her zaman tamamen doğru olmuyor: erkekler genelde yaşları, boyları ve gelirleri ile ilgili yanıltıcı cevaplar verebilirken, kadınlar yaşları, kiloları ve yapıları konusunda yanıltıcı oluyorlar.


Rudder’a göre çoğu müşteri kendileri ile ilgili başka bilgilerde de fark etmeden yanıltıcı olabiliyorlar. ‘Benim düşünceme göre, kullanıcıların girdiği çoğu bilgi doğru fakat insanlar kendilerini yanlış algılıyorlar.’ diyor.


Örneğin, bir kullanıcı gerçekten klasik müzikle çok fazla ilgilendiği düşünebiliyor, fakat onun iTunes geçmişini ya da Spotify şarkı listelerini incelediğiniz zaman müzik zevkleri konusunda çok daha doğru bir resme kavuşuyorsunuz.


Yanlış veri çok büyük bir problem çünkü uygun olmayan eşleşmelere yolaçabiliyor. Dolayısıyla tanışma ajansları kullanıcıların girdikleri bilgileri destekleyecek, farklı kaynaklardan alınacak bilgileri edinme yollarına bakıyorlar.


Kullanıcıların izniyle tanışma hizmeti sağlayıcıları, web tarayıcılarındaki geçmiş ziyaret bilgilerini, Netflix’deki izlenen film bilgilerini ve Amazon gibi sitelerdeki alışveriş bilgilerini toplayabilir. Fakat, Rudder’a göre buradaki problem gerçekten ne kadar verinin kullanışlı olduğu konusu. ‘Bazı sorulara verilen cevapların faydalı bilgiler verdiğini gördük, fakat sadece daha fazla veri toplamaya odaklanırsanız bunun faydası aynı oranda artmaz.’ diyor.


Sosyal mühendislik


Bu, Washington DC’de bulunan tanışma hizmeti şirketi Hinge’i müşterilerinin Facebook sayfalarından bilgi toplamaktan alıkoymadı. Şirketin kurucusu Justin MsLeod’a göre buradan alınacak veriler çoğunlukla doğru olacak çünkü diğer Facebook kullanıcıları bu bilgilerin doğruluğunu denetliyorlar. ‘Facebook’da nerede okuduğunuz hakkında yalan söyleyemezsiniz, çünkü oradaki arkadaşlarınız bu yalanınızı fark ederler.’ diyor McLeod. McLeod, insanların arkadaşlarına bakarak da bilgi alıyor. Eğer birinin arkadaşıysanız buradan kesinlikle önemli bilgiler edinilebilir. McLeod, ‘Eğer finans alanında çalışan arkadaşlarınız ağırlıktaysa ya da Ann’ın değil de Bob’un arkadaşlarını daha çok beğeniyorsanız, bunlar hep uygun eşleşmeler yapabilmemiz için bize fayda sağlıyor.’ diyor.


Ortak Filtreleme


Fakat kullanıcılara kendileri hakkında hiçbir soru sormadan da, bazı algoritmalar kullanarak iyi eşleşmeler yapılabilir. Örneğin, Iowa Üniversitesi’nden, iş analitiği ve sosyal ağ analizi uzmanı Profesör Dr. Kang Zhao ‘ortak filtreleme’ adı verilen bir tekniği kullanarak eşleşme yapan bir sistem geliştirdi.


Dr. Zhao’nun sistemi, kullanıcılar sitede olası partnerlere bakarken sergiledikleri davranışları ve iletişim kurdukları insanlardan gelen cevapları analiz ediyor. ‘Eğer bir erkekseniz, sizinle aynı kadınları beğenen diğer erkekleri - bu benzer zevkler anlamına geliyor - ve bu kadınlardan size benzer cevaplar alan kişileri - bu da benzer çekim gücü anlamına geliyor - belirliyoruz.’ diye açıklıyor.


Daha sonra Dr. Zhao’nun algoritması, size, Amazon ya da Netflix’in aynı ürünleri alan ya da aynı filmleri izleyen diğer müşterilerin davranışlarına göre ürün ve filmler önermesi gibi, potansiyel partnerler öneriyor.


Internette tanışma büyük bir iş alanı olabilir fakat şu ana kadar kimse mükemmel eşleştirme sistemini geliştiremedi. Tabii, gerçek aşkın sırrı büyük verilere ya da herhangi bir analiz yöntemine bağlı olmayabilir.


Rudder’a göre ‘İki kişi aynı iTunes geçmişine sahip olabilir, fakat biri diğerinin giysilerini ya da fiziğini beğenmiyorsa bu ilişkide bir gelecek olmaz.’

DİĞER BAŞLIKLAR

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP Bıkkın ve motive olmamış olan o kadar çok çalışanınız var ki. Yapılan bir araştırmaya göre, yönetici kademesi dışında çalışan her 4 kişiden sadece 1?i tamamen motive ve verimli çalışıyor. Çalışanları motive etmek içi

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM Öncelikle söze acı bir gerçeği belirterek başlayalım: Şirket sahiplerinin pek çoğu cehennemde buzlu suyu bile zor satar. Bu genellikle şirket sahibin suçu değildir. Sadece bu konuda gerekli eğitim ve yönlendirme almamışlardır. Bazı

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ Hepimiz bilirizki İşletmelerin en büyük sıkıntısı müşterileri ile istedikleri düzeyde ilişki kuramamalarıdır. İletişim kopukluğu nedeniyle İşletmelerin müşterilerini takip etmesi zorlaştıkça aslında işletmeye binen zaman yü

YENİ KURULAN BİR FİRMAYI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN 20 NEDEN

YENİ KURULAN BİR FİRMAYI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN 20 NEDEN Girişimciler yeni kurdukları bir firma başarısız olup kapandığında, buna neden olan sorunları sektördeki diğer kişilere aktarmak amacıyla ?başarısızlığın otopsisi? adı verilen bir yazı yazıyorlar. Kurulan her 10 firmadann ya

E TİCARET YAPACAKLARA ÖNERİLER

E TİCARET YAPACAKLARA ÖNERİLER E-ticaretle yatıp kalktığımız son dönemlerde birçok kişinin kendine defalarca sorduğu bir soru vardır ?internet üzerinden acaba ne satsam?? Sorunun cevabını bulup hemen harekete geçenler olduğu gibi hala çevremizde bu konuda deri
Tüm Haberleri Getir
Program House Web Yazılım Hizmetleri
+90 312 230 8899
+90 312 230 3971(Fax)
info@myprogramhouse.com
Yeşilırmak Cad. No 7/8 Çankaya/Ankara


Web Tasarım 2014 yılında Program House tarafından yapılmıştır.Site Haritası