E TİCARET YAPACAKLARA ÖNERİLER


 E-ticaretle yatıp kalktığımız son dönemlerde birçok kişinin kendine defalarca sorduğu bir soru vardır “internet üzerinden acaba ne satsam?” Sorunun cevabını bulup hemen harekete geçenler olduğu gibi hala çevremizde bu konuda derin derin düşünenlere şahit oluyoruz.

Satılacak ürünün bulunması asla bu sürecin başlangıcı için yeterli değil. Detaylı bir çalışmanın yapılması olmazsa olmazlardan. Hedef belirledikten sonra bu yolda ilerlemek için bir yol haritası çizip, süreç içinde nerede olduğumuzu görebilmek çok daha kolay. Önemli noktaları kaçırmamak için elimizin altında ufak bir liste olmalı.
Maliyet Çalışması

Sabit Giderler, tek seferlik ofis içi ve demirbaş giderleri, destek ve danışmanlık giderleri, pazarlama dağıtım giderleri, genel yönetim giderleri ve bir çok girişimcinin gözünden kaçırdığı cari risk giderleri gibi başlıklarda çalışma yapmak gerekiyor.
Takımın Oluşturulması

Üzerinde çalışacağınız fikir kadar takımın sağlam ve donanımlı olması çok önemli. Melek yatırımcıların fikirden daha çok takıma önem vermeleri takımın öneminin altını çiziyor.
Site Çalışmaları

Site için hazır paket mi kullanmalı yoksa baştan siteyi yazdırarak mı işe başlanılacağı belirlenmeli. Eğer müşterinize sunduğunuz çok spesifik bir özellik yoksa kullanılmış, hataları minimuma indirilmiş hazır paketlerin kullanılması size çok daha hızlı hareket etme yeteneği verecektir. Tasarım konusunda ise profesyonel bir ekiple çalışmak gerekiyor. Güzel bir domain ve arama motoru optimizasyonu ile aramalarda üst sıralarda bulunmak şart.
Sanal Pos Süreci

Başlı başına bu sürecin bile oldukça sancılı olduğunu düşünürsek kolay bir yolda olmadığımızı hatırlayalım. Banka şubenizdeki çalışanlarla aranızın iyi olması bu sürecin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında çok etkilidir. Kurulum aşamasının zorlukları, yüksek komisyon talebi gibi engellerle karşılaşacaksınız hazırlıklı olun.
Tedarikçilerle İletişim

Tedarik edemediğiniz ürünün satışı diye bir şey söz konusu olamaz. Şansınız varsa internet dünyasından haberdar kişilerle karşılaşırsanız işiniz oldukça kolay olacak. Eğer bu konuda sıkıntı varsa pes etmeyin ülkemizdeki internet piyasasıyla ilgili rakamları sık sık paylaşın. Ne olursa olsun hepimizin düşündüğü bir şey var; para kazanmak.
Gerekli İzinlerin Veya Sertifikaların Hazırlanması (bazı ürünler için)

Örneğin organik ürünlerde satış yapabilmeniz için sertifika bulundurmanız zorunlu. Eğer bu konuya benzer bir ürün grubunu hedeflediyseniz sonradan başınızın ağrımaması için gerekli prosedürü takip etmelisiniz.
Müşteri Memnuniyeti

Yapamayacağınız bir iş için asla söz vermeyin. Bazı sitelerde “24 saat içinde geri dönüş yapılacaktır” diye ifadeler görüyoruz. 24 saat içinde dönemeyecekseniz bunu oraya yazmanın bir anlamı yok. Yazıldığı zaman haneye artı kazandıracak diye düşünülüyor ancak farkında olmadan büyük bir sorumluluk altına giriliyor. En kısa sürede müşteriye dönüş yapmak en önemlisi orada yazan değil. Ayrıca sosyal medya araçları mutlaka kullanılmalı çünkü müşteriler tarafından en iyi geri bildirim sosyal medyadan yapılıyor.

Bankalararası Kart Merkezinin yaptığı araştırmaya göre sunulan veriler yukarıda listelediğimiz başlıkları daha iyi anlamamızı sağlıyor. İnternet üzerinden satış yapmanın zorlukları nedir sorusuna verilen cevaplara göre aşağıdaki veriler ortaya çıkmış.

-Operasyonel zorluklar (teslimat, stok, tedarikçiler) – %15,7
-Güven Sağlamanın Zorluğu – %15,2
-Teknik zorluklar – %10,5
-Genel güven sorunları (kredi kartı kullanımı) – %10,5
-Müşteri memnuniyetsizliği (iade, itirazlar) – %9,9
-Kullanıcı kaynaklı sorunlar (eksik veya yanlış bilgi) – %8,9
-Ürünü müşterinin temas etmeden alması – %8,9
-Banka kaynaklı sorunlar (yüksek komisyon) – %8,4
-Rekabet – %6,8
-Diğer (dolandırıcılık, yoğunluk, güvenlik açıkları) – %17,4
-Zorluğu yok – %18,8

E-ticaret siteleri giderek dikey hale geliyor ve ilerleyen dönemlerde sadece belirli ürünlere odaklanmış siteler önplana çıkmaya başlayacak. Henüz ülkemizde örneği olmayan sadece jeans satan bir siteyi hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca oyun ve müzik tutkunları için vazgeçilmez olan kulaklıkların sadece bir siteden ulaşılabiliyor olması kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır. E-ticaret serüveninde herkese bol şans.

DİĞER BAŞLIKLAR

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM Öncelikle söze acı bir gerçeği belirterek başlayalım: Şirket sahiplerinin pek çoğu cehennemde buzlu suyu bile zor satar. Bu genellikle şirket sahibin suçu değildir. Sadece bu konuda gerekli eğitim ve yönlendirme almamışlardır. Bazı

YENİ KURULAN BİR FİRMAYI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN 20 NEDEN

YENİ KURULAN BİR FİRMAYI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN 20 NEDEN Girişimciler yeni kurdukları bir firma başarısız olup kapandığında, buna neden olan sorunları sektördeki diğer kişilere aktarmak amacıyla ?başarısızlığın otopsisi? adı verilen bir yazı yazıyorlar. Kurulan her 10 firmadann ya

BIG DATA BAŞARILI MÜŞTERİ TAKİBİNİN ANAHTARI MI?

BIG DATA BAŞARILI MÜŞTERİ TAKİBİNİN ANAHTARI MI? Rudder bunu, OKCupid sitesinde ilişkiye başlayan müşteriler hakkındaki büyük miktarda veriyi takip ederek ortaya çıkardı. OKCupid gibi tanışma siteleri Match.com (2011 yılında OKCupid?i 50 milyon dolara satın almıştı), eHarmony ve

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP Bıkkın ve motive olmamış olan o kadar çok çalışanınız var ki. Yapılan bir araştırmaya göre, yönetici kademesi dışında çalışan her 4 kişiden sadece 1?i tamamen motive ve verimli çalışıyor. Çalışanları motive etmek içi

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ Hepimiz bilirizki İşletmelerin en büyük sıkıntısı müşterileri ile istedikleri düzeyde ilişki kuramamalarıdır. İletişim kopukluğu nedeniyle İşletmelerin müşterilerini takip etmesi zorlaştıkça aslında işletmeye binen zaman yü
Tüm Haberleri Getir
Program House Web Yazılım Hizmetleri
+90 312 230 8899
+90 312 230 3971(Fax)
info@myprogramhouse.com
Yeşilırmak Cad. No 7/8 Çankaya/Ankara


Web Tasarım 2014 yılında Program House tarafından yapılmıştır.Site Haritası