YENİ KURULAN BİR FİRMAYI BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN 20 NEDEN


Girişimciler yeni kurdukları bir firma başarısız olup kapandığında, buna neden olan sorunları sektördeki diğer kişilere aktarmak amacıyla “başarısızlığın otopsisi” adı verilen bir yazı yazıyorlar. Kurulan her 10 firmadann yaklaşık 9’u başarısız olduğundan, bu uygulama bir Silikon vadisi klişesi olarak oldukça yaygınlaşmıştır. Bu hikayelerin bazıları gayet dürüst, aydınlatıcı ve cesur bir üslupla yazılıyor. Diğerleri ise geçmişe dönük hatalara işaret ediyorlar. Twitter ortağı Evan Williams tarafından kurulan Medium, bu hikayelerin yayınlanması için en fazla tercih edilen platform olma özelliğini taşıyor.

Yayınlanan “başarısızlık otopsilerinin” çok fazla olması, başarısızlığın doğal olabildiği şeklinde bir kanının yaygınlaşmasına yol açtı. Genel bir slogan haline gelen “Başarısızlığı erkenden kabullen” sözü ile başarısızlığın adeta kutlanması da, insanların hatalarını hoş görülebilir bir hale getirdi. Aslında dikkatle bakıldığında, bu sözün pek de yanlış olmadığı görülüyor.  Hızla büyüyen bir firma kurmak tıpkı bir macera treni gibidir. firmalerin kurucu-CEO’ları, perde arkasındaki her şey yıkılmakta olsa bile başarılı bir görüntü verebilmek için müthiş bir baskı altındadırlar. Ancak Ecomom adlı firmain CEO’su Jody Sherman’ın trajik intiharından sonra, teknoloji sektörü “girişimci bir kahramandır” şeklindeki söyleminin yarattığı sorunları kabullenmeye başladı. Başarısızlığı kabullenebilmek ve buna yol açan nedenleri irdeleyerek herkese açıklamak cesaret ister. Üstelik anlatılan bu hikaye, başkalarının örnek alabileceği bir vaka çalışması haline dönüşür.

CB Insights, kısa bir süre önce firma kurucuları tarafından yazılan ve firmalerinin başarısız olmasına yol açtığına inandıkları nedenlere işaret eden 101 “başarısızlık otopsisi” hikayesini inceledi. Yapılan değerlendirmeye göre, incelenen firmalerin %42’sinde başarısızlık nedeni, üretilen ürün için piyasada bir ihtiyacın olmaması idi.

Aslında bu gayet mantıklı bir sonuç. Ürününüze hiç talep yoksa, firmainizin başarılı olması mümkün değildir. Ama birçok yeni kurulan firma, insanlara kabul ettirilebileceği ümidiyle, kimsenin ihtiyaç duymadığı ürünler üretiyor.

Zamanımızın bu konudaki en çarpıcı örneği cep telefonlarıdır. İnsanlar ilk başta bu telefonları geçici bir moda olarak görmüştü. Ama bugün artık sadece bir moda olmayıp, ihtiyaç haline geldikleri görülüyor. Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’un söylediği gibi, “insanlar siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmezler”. Ama ne yazık ki birçok girişimci bu sözü çok fazla ciddiye alıyor. Bir özel nakliye servisi olan Uber benzeri her 19 milyar dolarlık firmae karşılık, kurulan birçok firmain ürünleri ilk deneme üretiminden öteye gidemiyor.

Bunun dışında, firmalerin batmasına yol açan daha pratik nedenler de var. Yapılan incelemede, başarısızlığa yol açan nedenlerin ilk sıralarında sermayenin tükenmesi (% 29), proje için iyi bir çalışma ekibi kurulamaması (% 23) ve rekabet zorluğu (% 19) olduğu görülüyor.

101 “başarısızlık otopsisi” üzerinde yapılan incelemeye göre

Yeni kurulan bir işi başarısızlığa götüren en önemli 20 neden

 \"\\"Müşteri\"

Yeni kurulan bir işi başarısızlığa götüren en önemli 20 neden

Yapılan bu öz değerlendirmeler, sektör uzmanlarının söyledikleriyle büyük ölçüde örtüşüyor. Yeni kurulan firmalere büyüme desteği sağlayan Y Combinator’un ortaklarından biri olan Paul Graham, 1970 yılında yaptığı bir açıklamada yeni kurulan firmalerin sermaye tükenmesi veya kurucularından birinin ayrılması sonucunda battığını söylemişti.

Yeni kurulan firmalerin kalkınmasına yardımcı olan Tech-Rx’in sahibi Steve Hogan, tek kişi tarafından kurulan -yani ortakları bulunmayan- firmalerin başarısız olma şanslarının çok yüksek olduğunu belirtirken, ikinci sırada gelen başarısızlık nedeni olarak da ürüne talep olmamasını görüyor. “Bir firmain ortakları olursa, CB Insight çizelgesinin alt sıralarında yer alan uyumsuzluk, yetersiz pazarlama ve yetersiz çalışma ekibi gibi birçok neden ortadan kalkabilir” diyor.

Hogan ayrıca, “Sermayenin tükenmesi, bir firmain başarısızlığına neden olmaz. Bu sadece bir başka sorunun işaretidir” derken, bu iddiasını “firmalerin sermayesi, “gereksiz harcamalar” veya en baştan yeterli sermayeyi bulamamak gibi nedenler hariç tutulursa, genellikle yöneticileri başarısızlığa işaret eden tüm diğer belirtileri göremedikleri için tükenir” diye açıklıyor. 

DİĞER BAŞLIKLAR

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM

KÜÇÜK İŞLETME BECERİLERİNİ ARTIRALIM Öncelikle söze acı bir gerçeği belirterek başlayalım: Şirket sahiplerinin pek çoğu cehennemde buzlu suyu bile zor satar. Bu genellikle şirket sahibin suçu değildir. Sadece bu konuda gerekli eğitim ve yönlendirme almamışlardır. Bazı

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP

İŞLETMELERE VERİMİLİLİĞİ DÜŞÜREN PERSONELE TAKİP Bıkkın ve motive olmamış olan o kadar çok çalışanınız var ki. Yapılan bir araştırmaya göre, yönetici kademesi dışında çalışan her 4 kişiden sadece 1?i tamamen motive ve verimli çalışıyor. Çalışanları motive etmek içi

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ

HEMEN BIRAKMANIZ GEREKEN 5 MÜŞTERİ TİPİ Hepimiz bilirizki İşletmelerin en büyük sıkıntısı müşterileri ile istedikleri düzeyde ilişki kuramamalarıdır. İletişim kopukluğu nedeniyle İşletmelerin müşterilerini takip etmesi zorlaştıkça aslında işletmeye binen zaman yü

E TİCARET YAPACAKLARA ÖNERİLER

E TİCARET YAPACAKLARA ÖNERİLER E-ticaretle yatıp kalktığımız son dönemlerde birçok kişinin kendine defalarca sorduğu bir soru vardır ?internet üzerinden acaba ne satsam?? Sorunun cevabını bulup hemen harekete geçenler olduğu gibi hala çevremizde bu konuda deri

BIG DATA BAŞARILI MÜŞTERİ TAKİBİNİN ANAHTARI MI?

BIG DATA BAŞARILI MÜŞTERİ TAKİBİNİN ANAHTARI MI? Rudder bunu, OKCupid sitesinde ilişkiye başlayan müşteriler hakkındaki büyük miktarda veriyi takip ederek ortaya çıkardı. OKCupid gibi tanışma siteleri Match.com (2011 yılında OKCupid?i 50 milyon dolara satın almıştı), eHarmony ve
Tüm Haberleri Getir
Program House Web Yazılım Hizmetleri
+90 312 230 8899
+90 312 230 3971(Fax)
info@myprogramhouse.com
Yeşilırmak Cad. No 7/8 Çankaya/Ankara


Web Tasarım 2014 yılında Program House tarafından yapılmıştır.Site Haritası